USŁUGI ODPŁATNE
 • Badanie ENG jest badaniem neurologicznym, które ocenia stan funkcjonalny nerwów obwodowych (włókien ruchowych i czuciowych) na podstawie ich stopnia pobudliwości, zdolności i prędkości przewodzenia impulsów.

  Badanie ENG przeprowadza się przy użyciu płaskich elektrod powierzchniowych przyklejanych do skóry. Następnie stymuluje się nerw wzdłuż jego przebiegu bodźcem elektrycznym, odczuwalnym, ale bezpiecznym dla pacjenta.

  Elektromiografia (EMG) polega na wkłuwaniu jednorazowych elektrod igłowych prostopadle do mięśnia, aby ocenić jego czynność spoczynkową, a także podczas skurczu czy niewielkiego wysiłku.

  Badania EMG i ENG służą do diagnozowania uszkodzeń nerwów, chorób mięśni (miopatii, miotonii), zespołów cieśni, polineuropatii, radikulopatii, stwardnienia zanikowego bocznego, miastenii, a także tężyczki.

  Próba miasteniczna i tężyczkowa należą do badań elektromiograficznych. Próba tężyczkowa jest przeprowadzana w pozycji leżącej. Pacjent w trakcie badania ma przez 10 min. Założona jest opaska na ramię (a dokładnie wokół mięśnia dwugłowego ramienia). W trakcie tego 10 min. ucisku ramienia (wówczas ręka drętwieje) wykonywane jest również 2 min. głębokie oddychanie (podobne do hiperwentylacji). Pacjent ma wkłuwaną małą cieniutką igiełkę w mięsień międzykostny i grzbietowy (między palcem wskazującym a kciukiem), igiełka ta ma za zadanie rejestrować czynność z mięśnia w trakcie badania. Próba miasteniczna (próba nużliwości, próba męczliwości) to badanie transmisji nerwowo-mięśniowej mające na celu ocenę przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, przy pomocy stymulacji serią supramaksymalnych bodźców, dlatego jest stosowane w diagnostyce miastenii, czyli nużliwości mięśni.

  Przygotowanie do badania ENG i EMG

  Badania przewodnictwa nerwowego i mięśniowego nie wymagają szczególnego przygotowania.

  W dniu badania należy jedynie umyć badaną część ciała. Przeciwwskazane jest używanie kremów, maści lub balsamów na skórę, w okolicy, gdzie będzie wykonywane badanie. Przed badaniem należy zdjąć metalowe ozdoby, których obecność może zaburzyć wynik badania. Należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach przeciwkrzepliwych i innych.

  Przeciwwskazaniami do wykonania badań jest wszczepiony elektryczny rozrusznik serca oraz elementy metalowe w sercu (np. sztuczna zastawka) lub w badanej okolicy ciała.

  W Klinice Rehabilitacji badania ENG i EMG wykonujemy odpłatnie na podstawie skierowania lekarskiego i bez.

  Lekarz wykonujący badanie: dr hab. n.med. Małgorzata Łukowicz, prof. CMKP

  POBIERZ ULOTKĘ
 • Podologia ortopedyczna to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń w obrębie stopy i stawu skokowo-goleniowego oraz ich wpływu na cały układ narządu ruchu.

  Konsultacja podologiczna ortopedyczna

  Na badanie podologiczne składają się:
  • wywiad kliniczny i badanie
  • manualne oraz diagnostyka
  • komputerowa na platformie do oceny sił reakcji podłoża (cyfrowy podobarograf 3D).

  Badanie statyczne - ocena typu stóp, symetrii obciążenia, długości stóp, ustawienia miednicy oraz rozkład stref zwiększonego i zmniejszonego nacisku stóp na podłoże;

  Badanie dynamiczne – kompleksowa analiza biomechaniczna stóp oraz chodu wraz z określeniem punktów maksymalnego obciążenia oraz ocena wad i zniekształceń stóp, badanie na podoskopie, badanie plantograficzne, analiza i omówienie wyników z pacjentem, przygotowanie projektu indywidualnych wkładek ortopedycznych.

  Badanie trwa około 30 min. Na badanie należy zabrać obuwie w którym będą używane wkładki.

  Wkładki mogą być wykonane pod kątem następujących schorzeń:
  ból przodostopia (metatarsalgia Mortona),
  stopy płaskie i płasko-koślawe,
  stopy końsko-szpotawe, wydrążone,
  dolegliwości bólowe w przebiegu zapalenia rozcięgna podeszwowego (ostrogi piętowe),
  paluch koślawy, paluch sztywniejący (haluxy),
  palce młotkowate i młoteczkowate,
  zapalenie kaletek (bunionette),
  cukrzyca i choroby reumatoidalne,
  złamania zmęczeniowe,
  niestabilność stawów skokowych (uszkodzenie więzadeł AFTL, CFL, PTFL),
  zapalenie pochewek ścięgien mięśni,
  zwyrodnienie i przeciążenie ścięgna Achillesa,
  wyrównanie nierówności kończyn dolnych,
  bóle stawu kolanowego (przeciążenia, zwyrodnienia, przyparcie i chonodromalacja rzepki),
  po zabiegach operacyjnych w obrębie stawów stóp, stawów kolanowych i biodrowych,
  profilaktyka i rekonwalescencja urazów i kontuzji u sportowców,
  wady stóp i postawy u dzieci.

  Wkładki są zaprojektowane i wykonane indywidualnie dla każdego Pacjenta na podstawie wnikliwej analizy, w oparciu o szczegółowe wyniki komputerowego, badania biomechaniki stóp i analizy chodu oraz postawy ciała.

  Konstrukcja wkładek wspiera stopę i wyrównuje postawę, co daje optymalną stabilność i komfort podczas całodniowej aktywności.

  Do wykonania wkładek wykorzystywane są najnowsze technologie i atestowane materiały podologiczne europejskich producentów. W tym materiały w 100% ekologiczne, zawierające naturalne włókna i składniki roślinne. Dodatkowo wszystkie wkładki do użytku codziennego są pokrywane przyjaznym dla skóry pachnącym eukaliptusem materiałem z najwyższej jakości oddychającej mikrofibry zawierającej jony srebra. Zapewnia to świeżość stopy w bucie oraz utrudnia rozwój drobnoustrojów na powierzchni wkładek, w tym grzybów. Pokrycia te cechuje bardzo dobre wchłanianie i odprowadzanie wilgoci

  Wkładki są objęte 6-miesięczną gwarancją oraz serwisem pogwarancyjnym z możliwością wykonywania modyfikacji wkładek podczas trwania całego procesu leczenia wkładkami. Żywotność wkładek istotnie zależy od aktywności pacjenta oraz innych czynników (np. uprawiana dyscyplina sportowa).

  Działanie wkładek ortopedycznych jest efektywne w okresie 12-24 mies.

  POBIERZ ULOTKĘ
 • Na konsultacje dietetyczne zapraszamy przede wszystkim osoby, które potrzebują wsparcia w procesie redukcji masy ciała, które chcą odżywiać się w sposób świadomy oraz wspomóc dietą leczenie chorób.

  Pomagamy w doborze właściwej diety w przypadku:
  • Nadwagi i otyłości,
  • Zespołu metabolicznego,
  • Niedożywienia i obniżonej masy ciała,
  • Leczenia w przebiegu wielu chorób dietozależnych, np.: cukrzyca, insulinooporność, choroby serca i układu naczyniowego (nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, zaburzenia lipidowe),
  • Zaburzeń żołądkowo-jelitowych,
  • Chorób autoimmunologicznych, chorób tarczycy, choroby Hashimoto,
  • W trakcie leczenia ortopedycznego i rehabilitacji narządu ruchu, osteoporoza,
  • Alergii i nietolerancji pokarmowej,
  • Zaburzeń odżywiania.

  W trakcie konsultacji dietetyk przeprowadza wywiad dietetyczny oraz pomiar masy ciała. Na tej podstawie, po wspólnym ustaleniu celów zmiany sposobu odżywiania, opracowuje program żywieniowy dopasowany do indywidualnych potrzeb. W trakcie spotkania dietetyk prowadzi także edukację żywieniową oraz wskazuje, co należy zmodyfikować, aby ułatwić zmianę swoich nawyków żywieniowych. Na koniec wizyty przekazuje zalecenia dietetyczne w formie pisemnej.

  Konsultacje prowadzi: mgr inż. Agnieszka Jagodzińska

  POBIERZ ULOTKĘ
 • Mezoterapia igłowa w leczeniu bólu kręgosłupa, stawów
  Mezoterapia igłowa w leczeniu blizn i ran


  Nowoczesne wsparcie w terapiach narządu ruchu, procesów gojenia się i regeneracji skóry
  Mezoterapia igłowa to bezpieczna, małoinwazyjna, skuteczna forma leczenia bólu różnego pochodzenia, polegająca na wykonaniu wielopunktowych mikroiniekcji i dostarczeniu do skóry właściwej oraz tkanki podskórnej preparatu na bazie kolagenu. Jest jedną z wielu metod leczenia bólu mięśni oraz stawów i może być alternatywą lub uzupełnieniem stosowanych powszechnie sposobów, takich jak: leczenie farmakologiczne doustne i domięśniowe, terapia manualna, fizykoterapia, akupunktura, blokady, itd.

  Miejscowa stymulacja receptorów skóry/tkanki podskórnej poprzez ukłucie igły
  Zastosowanie techniki mezoterapii poprzez wykonanie mikroiniekcji powoduje podrażnienie skórnych i podskórnych receptorów, co wpływa na zwiększenie poziomu endorfin. Dodatkowo, podrażnienie punktów spustowych uruchamia endogenny układ opioidowy. Mikrouszkodzenie tkanek podczas procedury wkłucia powoduje powstanie mikrostanu zapalnego związanego z iniekcją, dzięki czemu pobudzany jest mechanizm autonaprawy przez organizm. Efektem zabiegu jest m.in. pobudzenie układu neurowegetatywnego, układu krążenia oraz układu limfatycznego, co m.in. zwiększa przepływ krwi oraz limfy w zmienionych chorobowo tkankach.

  Kolagen na blizny
  Białko pobudza procesy regeneracyjne przyspieszając gojenie się ran i sprawiając, że skóra staje się lepiej nawilżona, natomiast obszar w okolicy blizny staje się bardziej miękki i jaśniejszy.
  Preparat stymuluje produkcję nowych fibroblastów, uruchamiając tym samym kaskadę produkcji kolagenu w skórze.

  Przykładowe wskazania:
  • Zespoły bólowe kręgosłupa
  • Zmiany zwyrodnieniowe stawów
  • Zespoły przeciążeniowe, np.: kolano skoczka, łokieć tenisisty i golfisty, zespół cieśni nadgarstka
  • Urazy ścięgien
  • Leczenie blizn
  • Regeneracja skóry
  • Bóle mięśni
  • Gojenie się ran, w tym odleżyn

  Mezoterapię wykonuje się standardowo raz w tygodniu, w 3 do 5 powtórzeniach w przypadku zespołu bólowego o charakterze przewlekłym. W przypadku ostrych zespołów bólowych zabieg wykonywany jest nawet co 2–3 dni. Schemat leczenia jest ustalany indywidualnie dla każdego pacjenta przez lekarza diagnozującego i wykonującego zabieg. Zapytaj swojego lekarza o innowacyjną terapię wspierającą leczenie bólu oraz gojenie się tkanek miękkich!

  POBIERZ ULOTKĘ
  POBIERZ CENNIK
 • Terapia botoksem potocznie kojarzona jest z zabiegami medycyny estetycznej, podczas gdy możliwości jej zastosowania są znacznie większe, np. w neurologii i dermatologii.

  Celem leczenia toksyną botulinową jest zablokowanie przekaźnictwa nerwowo-mięśniowego, czego efektem jest lokalny rozkurcz i rozluźnienie mięśni.

  Zabieg polega na wykonaniu iniekcji, z użyciem bardzo cienkiej igły, odpowiedniej dawki toksyny botulinowej pod skórę lub domięśniowo. Zabieg jest bezpieczny i nie wymaga specjalnego przygotowania natomiast o wskazaniu do podania decyduje lekarz. Aby ograniczyć nieprzyjemne odczucia podczas iniekcji do wrażliwych okolic ciała, jak dłonie czy pachy, lekarz stosuje maść znieczulającą.

  W naszej Klinice iniekcje są wykonywane przez lekarza i ze względu na szereg przeciwskazań do wykonania zabiegu, leczenie wymaga wstępnej kwalifikacji.

  Przykłady zastosowania terapii toksyną botulinową u pacjentów:
  • Spastyczność kończyn (wzmożone napięcie mięśniowe) i jej następstwa, np. zgięcie nadgarstka, zaciśnięta pięść, stopa końsko-szpotawa),
  • Dystonie ogniskowe - spazmowe bóle mięśniowe, np. kręcz karku, pleców, kurcz powiek, połowiczy kurcz twarzy,
  • Zespół Sudecka,
  • Bóle napięciowe, migrena,
  • Przewlekły ślinotok z powodu zaburzeń neurologicznych,
  • Nadmierne pocenie się,
  • Bruksizm (zgrzytanie zębami),

  Terapia przynosi wiele korzyści, gdyż czasowo (na 3-6 mies.) hamuje lub łagodzi objawy choroby czy też uciążliwych dolegliwości, np. ustąpienie bólu, nadmiernego skurczu mięśni, pozwalając pacjentowi na poprawę jakości życia, większą samodzielność, komfort psychiczny, jak również umożliwienie postępu w procesie rehabilitacji.

  POBIERZ ULOTKĘ
  POBIERZ CENNIK
 • Uruchomiliśmy już zapisy na konsultacje. Usługa będzie dostępna od 26 września 2022.

  POBIERZ ULOTKĘ
  POBIERZ CENNIK
 • Oferujemy masaż: klasyczny, leczniczy (kręgosłupa, kończyn, stóp), sportowy, limfatyczny.

  POBIERZ CENNIK


Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny
im. prof. Adama Grucy CMKP
ul. Konarskiego 13 05-400 Otwock
tel. 22 779 40 31 mail: kancelaria@spskgruca.pl